حيف اگر اين نعمت فقط صرف دنياي جواني شود
ستاد امور دانشجويان شاهد و ايثارگر


حيف اگر اين نعمت فقط صرف دنياي جواني شود

در فرهنگ قرآن و عترت ، دوران جواني ، روزهاي مسؤوليت و بيداري و به خود آمدن است ؛ زمان شكوفايي ، كار و تلاش . در اين روزها ، جوان بايد به سعادت خود و جامعه فكر كند و در راه خوشبختي دنيا و آخرت خويش ، گام بردارد تا بتواند چنين مجال بي نظيري را كه تجديد نمي شود و بازيافت ندارد ، قدر بداند حيف اگر اين نعمت فقط صرف دنياي جواني شود .
نعمتي ارزشمند
جواني درميان الطافي كه خداوند به انسان عطا كرده است ارزش بسزايي دارد . هرچند بشر درباره اهميت آن كمتر انديشيده و موفق نشده است اين مظهر رحمت و لطف پروردگارش را درك كند و در برابر آن ، سپاس گذاري راستين باشد.
در مكتب پر افتخار اسلام و در سيره و سخن و زندگي فردي و اجتماعي معصومان عليهم السلام ، توجه به نسل جوان ، بهره گيري از اين مجال و شكوفايي استعدادهاي جواني از اهميتي بسيار برخوردار است . رسول اكرم صلي الله عليه وآله ، به ابوذر غفاري توصيه كرده اند جواني را پيش پيري غنيمت شمار 1
امام صادق عليه السلام در فرازي از تفسير آيه « ولا تنس نصيبك من الدنيا » ، روايت كرده اند : سلامت ، نيرومندي ،فراغت ، جواني و نشاط خود را فراموش نكن و در دنيا از آن بهره برداري كن و متوجه باش كه از چنين سرمايه هاي بزرگي ، به نفع امور معنوي و آخرتي بهره ببري . 2
در فرهنگ قرآن و عترت ، دوران جواني ، روزهاي مسؤوليت و بيداري و به خود آمدن است ؛ زمان شكوفايي ، كار و تلاش . در اين روزها ، جوان بايد به سعادت خود و جامعه فكر كند و در راه خوشبختي دنيا و آخرت خويش ، گام بردارد تا بتواند چنين مجال بي نظيري را كه تجديد نمي شود و بازيافت ندارد ، قدر بداند
حضرت علي عليه السلام فرموده اند : دل جوان ، هم چون زمين خالي مهياي كشت و زرع است ؛ هر بذري در آن افكنده شود بپذيرد و بپرورد 3 و امام صادق عليه السلام ، خطاب به ابو جعفر احول در باره دعوت به حق و بنيان نهادن حكومتي عادلانه ، خاطرنشان نموده اند : به جوانان بپرداز ، زيرا زودتر از پيرها به كارهاي خير ( و امور مورد پذيرش خداوند ) روي مي آورند . 4
بنابر اين ، پيروان مكتب وحي و عترت بايد ارتباطي تنگاتنگ ، عميق ، شكل دهنده و جهت بخش با جوانان داشته باشند و بكوشند با آنان هم زبان شوند .

امام خميني ؛ هم دل و هم زبان جوانان

در ميان رهبران نهضت ها و ملت ها ، امام خميني رحمت الله عليه اسوه اي بي بديل است كه با پيروي از نياكان پاكش ، از سال هاي جواني ، سجاياي اخلاقي و كرامت هاي انساني را در وجود خويش متجلي ساخت ؛ آن گاه راهنما و دليل راه مردم شد و با فيض انفاس قدسي و به مدد دم مسيحايي خود ، به قلب ها و جان ها ، زندگي و پويايي ويژه اي بخشيد و آنان را كه مستعد هدايت و رهايي بودند ، از گرداب هلاكت و غرقاب نيستي ، خلاصي داده و به ساحل آرامش و نجات ، رهنمون ساخت . حضرت امام در عين حال كه به تحصيل و تدريس رشته هاي گوناگون علمي ، اخلاقي ، عرفاني و ... اشتغال مي ورزيد ، همواره خدمت به دين و مهرباني بر همگان ، به ويژه جوانان را مطلوب خويش تلقي مي كرد و از هر مجالي به منظور تعالي و تكامل روح و انديشه نسل نو ، بهره مي جست و از همان آغاز رهبري خود نشان داد كه مخاطبان و اميدهايش را در گهواره ها ، مدرسه ها و دانشكده ها مي جويد و مي پرورد.

جوان ؛ سرمايه معنوي كشور

آن گاه كه به بازخواني پيام ها و سخنان بلند آن عزيز مي پردازيم ، درمي يابيم كه حضرت امام ، از تمامي زمينه ها و مايه هاي علمي ، براي تأثيرگذاري بر روح و جان جوانان ، در مسير هدف هاي معنوي انقلاب ، بهره مند شده است . حضرت امام ، با آگاهي از جنبه هاي شخصيتي و روان شناختي اين قشر ، شرايط و مسايل فرهنگي و تحليل مباحث سياسي در حساس ترين شرايط سياسي ، جوانان را مخاطب را قرار داده است . امام عقيده داشت كه جوانان ، سرمايه هاي ارزشمند معنوي يك كشورند و از همين رو بود كه نگه داشت ، حفظ و رشد اين سرمايه ها را بسيار مهم تلقي مي كردند و به تكليف خطيري كه در جلوگيري از خطر غفلت جوانان به عهده همگان بود ، توجه ويژه اي داشتند و اين غفلت را دو سويه مي دانستند ؛ غافل شدن جوانان از ارزش ها ، اصول و مباني ديني و اعتقادي از يك سو و غافل شدن اوليا و مسؤولان فرهنگي و فكري جامعه از نسل جوان از سوي ديگر.
امام به اصل بيداري و هشياري جوانان ، اعتقادي راسخ داشت و در موضع گيري ها ، پيام ها و مصاحبه ها و نصيحت هاي خويش ، به اين بعد توجهي ويژه داشت .

جواني ؛ فصل تعالي و كمال طلبي

حضرت امام ، به خوبي مي دانست كه در دوران جواني ، روح ، عرفان ، اخلاق و معنويات ، متجلي مي شود و اين قشر جوان است كه مي تواند آماده پذيرش فضيلت ها و ارزش هاي الهي باشد و زمينه هاي كمال طلبي در چنين نسلي به خوبي بروز مي كند ؛ از اين روي ، بر اين باور بود كه بايد بخش قابل توجهي از سرمايه گذاري ها و برنامه ريزي هاي دست اندركاران امر تعليم و تربيت و تلاش گران عرصه فكري و فرهنگي ، متوجه اين قشر باشد و نيز لازم است ، محور اساسي و اصلي سياست گذاري هاي فرهنگي ، اجتماعي ، سياسي و مخاطب هاي اصلي رسانه هاي جمعي ، همواره جوانان باشند.
نگاه ژرف و همراه با بصيرت سكان دار اصلي انقلاب اسلامي در امر مبارزه ، عنايت ويژه نسبت به جوانان ، مورد غفلت قرار نگيرد . در ك و شناخت راستين امام از مراتب و كمالات انسان و نيازهاي واقعي جوانان جامعه شد و حساسيت بسيار نسبت به رشد جنبه هاي روحي و معنوي ، در ميان نسل پر انرژي جوان ، سبب شد كه در سال هاي نخست پيروزي انقلاب اسلامي ، تحول چشم گيري در قشر جوان جامعه پديد آيد و گروه زيادي از خداجويان رها شده از امور پست و حيواني راه سعادت خود را در تزكيه نفس و سلوك به سوي حق بجويند . نفوذ معنوي و قدرت شگرف و تأثير حيرت انگيز كلام امام ، عاشقان و دلدادگاني را در ميان جوانان پرورش داد كه بسياري از اهل معنا و معزرفت ، به حال آنان غبطه مي خورند .
از سوي ديگر ، نسل جوان جامعه ،گمشده و الگوي برتر خويش را در وجود پربركت و شخصيت جامع حضرت امام يافتند و كوشيدند به اخلاق ورفتارش اقتدا كنند و رهنمودهايش را در عرصه هاي ايستادگي ، فرهنگ و اخلاق ، به كار ببندند .

تقدير و تمجيد ويژه امام از جوانان

حضرت امام ، از خداوند ، كاميابي همه مسلمانان ، به ويژه جوانان را در از بين بردن استعمار و كارگزاران خيانت كار ، خواستار شد و بر جوانان پرشور و بيدار حوزه و دانشگاه كه با قيام و استقامت خود ، وفاداري خويش را به اسلام و كشور ايران ثابت كردند ، درود فرستاد 5 و در فراز يكي از بيانات خويش فرمود : « اي جوانان ! خداوند ، پشتيبان شما باشد . من به همه شما ارادت دارم ، اخلاص دارم ، محبت دارم ، دوستي دارم . شما از خود من هستيد و من هم از خود شما . ان شاءالله موفق باشيد ، مؤيد باشيد ، جديت كنيد در تحصيل ... جديت كنيد در اين كه خودتان را خوب بار بياوريد. خدا حفظتان كند ، سلامت باشيد ان شاءالله ... »6
امام ، پاكي ، لطافت روح و صفاي باطن جوان را از ويژگي هاي مهم اين قشر مي داند و از اين رو ، از جوانان مي خواهد تا چنين توانايي هايي را دارند و مي توانند در برابر مفاسد اخلاقي قيام كنند ، بيشتر به اصلاح نفس توجه كنند .
امام در بياني ديگر اميد خود را به جوانان ، چنين بروز مي دهد :
« ان شاءالله خدا اين جوان هاي ما ... كه مشغول بودند از اول تا حالا و فداكاري كردند ، براي ما بري اسلام نگه دارد ، اين ها را من دعا گو هستم ، من خدمت گذار اين ها هستم » 7
امام ، قشر جوان را كه چون سدي محكم در برابر دشمنان ايستادند و براي رضاي پروردگار ، فداكاري و جان فشاني و از ارزش هاي قرآني و اسلامي پاسداري كردند ، محبوب خداوند متعال مي داند 8 و چنين نيروي ارزشمندي را افتخار اسلام و سرزمين ايران معرفي مي كند .
در مجموع از بيانات و رهنمودهاي امام در ارتباط با جوانان برمي آيد كه :
1. هم خود ، بيدار باشند و هم جامعه را از بي توجهي و بي تفاوتي و ناداني ، نجات دهند ؛
2. در شناسايي اسلام جديت كرده ، قرآن را بياموزند و به كار بندند و در پيشبرد آرمان هاي اسلام بكوشند ؛
3. با كمال قدرت به سوي تعالي و ترقي گام بردارند و از توطئه هاي شيطاني ، هراس به خود راه ندهند ؛
4. از اختلاف و تفرقه بپرهيزند و در تقويت اراده خود همت ورزند ؛
5. كشور را از وابستگي هاي فكري ، سياسي و اقتصادي برهانند و استقلال واقعي و همه جانبه و كاملي را به ارمغان آورند .
امام ، به نقش جوانان در به ثمر رساندن نهضت و برپايي نظام اسلامي و نيز فداكاري آنان در دفاع مقدس ، تأكيد دارد و نصيحت هاي بالا را در برهه هايي از تاريخ مطرح كرده اند تا ، نسل جوان در روند مبارزه و مقاومت و تلاش در كسب علم و ايمان ، لحظه اي غافل نشود و نيز توجه داشته باشند آن چه كه موجب پيروزي در عرصه هاي گوناگون شده ، سلاح ايمان است :
آن چه جوانان كشور ما داراي يك چنين جايگاه و منزلتي كرد ، « آن چه به آنان نيرو داد تا نهضت را به دروازه اي پيروز برسانند ، آن چه نسل جوان را در ئنياي سراسر مادي امروز هويت بخشيد و آن را به سرمنزل مقصود و عروج ، هدايت كرد ، يك چيز بود و آن ، نيروي ايمان جوانان ما به اسلام بود » 9

صفاي معنوي

امام ، پاكي ، لطافت روح و صفاي باطن جوان را از ويژگي هاي مهم اين قشر مي داند و از اين رو ، جوانان مي خواهند تا چنين توانايي هايي را دارند و مي توانند در برابر مفاسد اخلاقي قيام كنند ، بيش تر به اصطلاح نفس توجه كنند ؛ چرا كه در سال هاي بالاتر ، هم قواي آدمي به تحليل رفته وهم ديگر از چنين نشاط معنوي خبري نيست.
« اين تأثير قلبي و تصور باطني ، در روزهاي جواني ، بهتر حاصل مي شود ؛ زيرا كه قلب جوان ، لطيف و ساده است و صفايش بيشتر است و واردات آن كم تر و تزاحمات در آن كم تر است » 10
امام بر اين باور است كه آدمي تا جوان است ، مي واند به سوي قله ايمان و پاكي گام بردارد ؛ چرا كه هنوز ريشه هاي فساد در قلبش جاي نگرفته است و چنين دلي ، لطيف و ملكوتي است . از سوي ديگر ، و قتي ما چنين روزهايي را غنيمت شمرديم ، اگر هم گذشت ، ديگر جاي تأسف ندارد ؛ زيرا در راه خدا مصرف شده و آن چه در مسير حق و رضايت پروردگار بگذرد ، تازه به دست آمده است و بركت هاي آن هم هر لحظه ، روبه افزوني است . به علاوه ، در سال هاي جواني ، انسان اراده قوي دارد و مي تواند چون سدي در برابر ابتذال و فساد و شهوت بايستد و قوه جواني ، مي تواند آدمي را بر قواي شيطاني غلبه دهد :
« شما جوان ها ، بهتر مي توانيد تحصيل نفس كنيد ، شما به ملكوت نزديك تر هستيد . در شما آن ريشه هاي فساد ، كم تر است ، رشدش كم تر است . جوان ، زودتر اصلاح مي شود . حالا كه جوان هستيد ، سير خودتان را بكنيد »
امام در وصيت نامه سياسي ـ الي خود تأكيد مي فرمايد ، جوانان به دليل همين ويژگي هاي معنوي ، راه انبيا و اوليا را ادامه مي دهند و در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل ، جرعه هايي از شهادت را نوشيده اند كه چنين به وجد آمده اند و سپس مي افزايد : چنين نفخه الهي ، بر آنان گوارا باد .

پي نوشت ها:

1. بحارالانوار، ج 17 ، ص 23 2. كافي ، ج 2 ، ص 454 3. نامه 31 ، نهج البلاغه
4. وافي ، ملا محسن فيض كاشاني ، ج 1 ، جزء 2 ، ص 210 5. تبيان ، دفتر 16 ، ص 3 و 4
6. صحيفه نور ، ج 5 ، ص 193 7. همان ، ج 10 ، ص 157 8. تبيان ، همان ، ص 6
9. روزنامه قدر ، شماره 3396 ، تاريخ 11 مهر 1378 10. چهل حديث ، امام خميني ، ص 272 .

تاریخ به روز رسانی:
1398/04/02
تعداد بازدید:
8284
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal